Tidligere håndboldstjerne Kristian Gjessing bekræfter nyt kærlighedsforhold – efter ægteskab med Lisa Kjær Gjessing

I en frisk harpiks-romance har den tidligere danske håndboldstjerne Kristian Gjessing, 48, fundet kærligheden igen. Over for B.T. bekræfter den hårdtskydende ekslandsholdsspiller fra Skjern og Aalborg, at han nu er kærester med kollegaen Louise Svalastog – også en tidligere håndboldprofil.

»Ja, det er korrekt. Vi har været sammen i et halvt års tid nu. Vi har det super dejligt sammen,« siger Gjessing, der understreger, at det foreløbig er et langdistanceforhold: »Vi bor lidt langt fra hinanden, men vi får det til at fungere.«

Nyheden rammer midt i en privat udvikling for Gjessing, kendt for 82 landskampe og over 400 kampe for Skjern Håndbold. Tidligere kilder peger på, at han har været gift med Lisa Kjær Gjessing, jurist og elitesportsudøver i Horsens, med døtrene Kajsa (15) og Frida (13), der begge spiller håndbold. Ægteskabet nævnes i profiler fra de seneste år, men uden opdateringer – hvilket rejser spørgsmål om en kristian gjessing skilt, der ikke er offentligt bekræftet.

Gjessings karriere toppede med ophold i Spanien (BM Altea) og HC Midtjylland, før han indstillede i 2017. Svalastog, hans nye kæreste, deler håndboldbakgrunden, hvilket gør det til en »vaskeægte harpiks-romance«.

Reaktioner udebliver indtil videre fra Lisa Kjær Gjessing, der træner elitehåndbold i Århus. For fans markerer dette et nyt kapitel for den Skjern-fødte stjerne (f. 1978), der engang blev kaldt »det største svin på banen« i stjerne-stafetter.

Håndboldmiljøets tætte bånd og dynamik

Nyheden om Kristian Gjessings nye forhold understreger håndboldmiljøets tætte bånd – og privatlivets dynamik blandt eksstjerner. Flere detaljer ventes. Gjessing og Svalastogs fælles passion for sporten kan muligvis fungere som en stærk forbindelse i deres forhold, mens omverdenen spænder på kommende opdateringer omkring hans tidligere ægteskab.